Praha.cz

 
Masožravý týden v trojské botanické zahradě
Pátek, 04. září 2015 05:54
Masožravý týden v trojské botanické zahradě

Máte problém s poletujícími mouchami či octomilkami? Nemůžete se jich zbavit? Pořiďte si masožravku, která vám s tímto problémem pomůže. Masožravých rostlin je přes 600 druhů, tak máte z čeho vybírat. Načerpat inspiraci můžete v trojské botanické zahradě, kde od dnešního dne až do 13. září ve skleníku Fata Morgana, probíhá výstava téměř sta druhů těchto výjimečných rostlin.


„Masožravky rostou v půdách, které nejsou bohaté na dusík ani fosfor nebo v těch, kde tyto živiny jsou, ale získají je silnější rostliny. Proto jsou masožravky přizpůsobené a úspěšně bojují proti hladu lovením různých kořistí. Kromě hmyzu zvládnou větší druhy strávit například i myši či ještěrky. Bublinatky, které jsou mezi masožravkami největšími lovci, žijí ve vlhké půdě a chytají hlavně korýše. Proto se obecně nazývají masožravky a ne hmyzožravky. K vidění bude i druh heliamfora, kdy se bude patrně jednat o první kvetení v České republice. Těšit se můžete také na láčkovku připomínající záchod,“ popsal výstavu masožravek její kurátor Vlastimil Rybka.


Masožravé rostliny dorůstají do různých velikostí, od jednoho centimetru až do jednoho metru. „Nejmenší jsou bublinatky, naopak nejstatnější je špirlice žlutá, protože má pasti až jeden metr vysoké. Svou potravu konzumuje listy, které jsou od velkých žlutých a aromatických květů vzdálené, a to proto, aby nezkonzumovaly opylovače dřív, než splní svůj úkol,“ doplnil Vlastimil Rybka.


Především dětské návštěvníky, ale i dospělé, fascinuje důmyslný lov kořisti masožravých rostlin. Návštěvníci tak budou mít možnost vybrat si svou masožravku a její lov pozorovat z klidu domova. „Zaleží na každém, zda si vybere masožravku, která se po chycení potravy zavře nebo třeba špirlici. Ta má kornout, ve kterém je lepkavá a lákavá tekutina. Hmyz se tak sveze dolů jako po klouzačce a není cesty zpět. Lidé se při pěstování masožravek dopouští chyb, a proto si odnesou leták i s nejčastějšími omyly,“ řekla o vychytralých rostlinách tisková mluvčí trojské botanické zahrady Lucie Herberová.


V rámci výstavy bude k dostání i další flóra. „Několikrát do roka prodáváme přebytky našich rostlin. Pamatujete známé kytky, kterým naše babičky říkaly “Honzík“? Tak i ty si můžete z výstavy odnést,“ doplnila Lucie Herberová.


Foto a zdroj: Botanická zahrada Praha

(ewe)